Glavnu riječ u svijetu tekstilne industrije imaju inovativnost i održivost
Onaj tko želi ostati konkurentan u tom kreativnom, ali izazovnom svijetu kojega karakteriziraju nagle promjene i visoki zahtjevi potrošača, mora biti fleksibilan i spreman na davanje brzih i adekvatnih odgovora. Glavni izazovi industrije su kompleksni, ali predstavljaju priliku za globalni rast i razvoj. Ističu se dvije velike grupe izazova koje igraju značajne uloge na tekstilnoj sceni.
1. Ekološki izazovi
Problemi s kojima se tekstilna industrija oduvijek susreće su velika potrošnja vode, kemijsko zagađenje i otpad. Tekstilno bojanje je takav primjer, a kako bi industrija doskočila tomu, neke od metoda koje se koriste su: bojanje bez vode gdje se koristi ugljikov dioksid umjesto vode, zatim korištenje inovativnih tehnologija bojanja koje smanjuju potrošnju energije te recikliranje vode uz pomoć posebne vrste stroja koji smanjuje potrošnju vode i energije. Također, važno za ostvarivanje ideala zelenog planeta su mehaničke i kemijske metode recikliranja tekstila. Mehaničko recikliranje je najčešća metoda za oporavak postpotrošačkog tekstilnog otpada. Korištenjem tehnika poput rezanja, drobljenja, češljanja i drugih mehaničkih metoda, tkanina se odvaja na vlakna tijekom procesa mehaničkog recikliranja. Kemijsko recikliranje je dodatna tehnika za iskorištavanje oporavljenog tekstilnog otpada.
2. Uvođenje inovacija – povećanje održivosti i učinkovitosti
Automatizacija procesa proizvodnje u tekstilnoj industriji obuhvaća primjenu različitih inovacija koje su na raspolaganju, a neke od takvih primjena su korištenje blockchain tehnologije i AI sustava. Sofisticirani sustavi krojenja koriste AI za optimizaciju potrošnje tkanine, čime se smanjuje otpad i troškovi proizvodnje. Takvi strojevi mogu istovremeno rezati više slojeva tkanine, značajno poboljšavajući produktivnost i skraćujući vrijeme potrebno za ručno krojenje. Umjetna inteligencija i strojno učenje optimiziraju prognoziranje potražnje, smanjujući prekomjernu proizvodnju i minimizirajući otpad. Primjena blockchain tehnologije omogućuje transparentnost opskrbnog lanca, pružajući potrošačima informacije o podrijetlu proizvoda i načinu proizvodnje, što povećava povjerenje i odgovornost unutar opskrbnog lanca. To osigurava da svi dionici, od dobavljača do potrošača, mogu pristupiti pouzdanim i povjerljivim informacijama o podrijetlu i putu proizvoda.
Povećana učinkovitost je upečatljiva i poželjna prednost automatizacije jer automatizirani sustavi mogu raditi neprekidno, proizvodeći velike količine tekstila bez pauza, što dovodi do bržeg završetka proizvodnje i veće profitabilnosti. Nadalje, takvi sustavi poboljšavaju kontrolu kvalitete jer su strojevi manje skloni ljudskim pogreškama, što rezultira konzistentnijim i kvalitetnijim proizvodima, a proizvođačima omogućuje brže plasiranje novih stilova na tržišta te samim time brže odgovore na promjene u potražnji potrošača.
„Win win“ situacija za planet i tekstilnu industriju
Ako je istovremeni cilj pružanje „zdravijeg“ života planetu, a pri tome zadržavanje konkurentnosti na tržištu, ključna je suradnja i zajedničko djelovanje brendova, trgovaca i dobavljača. Zato, primjenom inovativnih metoda bojanja, recikliranja vode, novih tehnologija te održivih metoda završne obrade, industrija napreduje prema održivosti, a istovremeno se osigurava ekonomski rast. Pogledajte ovdje koje sve kategorije robe široke potrošnje razvijamo.